Vysievanie semien

29.12.2013 00:00

Na internete existuje mnoho návodov na výsevný substrát. Skoro každý máme odskúšaný ten svoj.

Substrát:

1diel záhradnej zeminy

1diel substrátu pre kaktusy

1diel štrku

1diel antuky

1diel liaporu

1diel piesku (do pieskoviska)

 

Chemické ošetrenie:

Previcur 607 SL

3% Peroxid vodíka

 

Jednotlivo alebo už zmiešané ich preosieme na frakciu 0-3mm. Hrubšie časti oddelíme.

Takto získaný substrát dám do skleneného pohára. Podľa množstva prelejeme vodou s Previcurom (20ml na 10l). Postačí aby bol substrát vlhký. Uzavriem víčkom a dám do hrnca s vodou. Zohrievame kým sa nezačne odparovať (skoro vrieť) aj voda v pohári. Takto necháme aj 20min. Potom vyberiem a nechám vychladnúť.

Iný dávajú substrát s roztokom do sáčku a zohrievajú v mikrovlnke. Tento spôsob je rýchlejší.

 

Ako výsevnú nádobu používam priesvitné plastové s priesvitným vrchnákom. Vojde mi do nej 12 x 4cm hranatých kvetináčikov.

Výsevnú nádobu ako aj kvetináčiky prestreknem peroxidom vodíka (3% roztok sa dá kúpiť v lekárni). 

 

Následne naplním kvetináčiky prepareným substrátom, označím druhy / políčka, vysejem semená, zavriem nádobu a už len čakám. Pravdepodobne to nikto nevydrží neotvárať, ale takto uzavreté môžu ostať aj mesiac. Samozrejme je treba výsev kontrolovať či sa neobjavujú plesne. Ak už sa nejaká objaví, tak najčastejšia je to sivá pleseň. Pomáha na ňu postrek Previcurom alebo roztokom peroxidu vodíka

 

Výsev so začiatku síce nepotrebuje svetlo ale je dobré mu ho dopriať v rozumnej miere. Buď v kultivátore alebo na okennom parapete. Pri výseve v lete pozor na príliš slnka. Mohlo by semenáčiky spáliť alebo "uvariť".