Vrúbľovanie semenáčov

03.05.2014 20:58

    Vrúbľovanie kaktusov je jeden so spôsobov ich množenia. Zvlášť to platí u semenáčikov.

Tie sa vrúbľujú z niekoľkých dôvodov:

- rýchly rast a dosiahnutie kvetuschopnej veľkosti

- záchrana semenáčikov

- trv. pre istotu

 

Všeobecne sa ako vhodné podnože najčastejšie používajú:

- Pereskiopsis

- Selenicereus

- Hylocereus

- Echinopsis

- Myrtillocactus

 

Ja osobne by som odporúčal Selenicereus. Jeho výhodami sú: nepotrebuje veľa miesta, rýchlo rastie, po zrezaní vytvára odnože a nie je háklivý na preschnutie substrátu. 

Pred vrúbľovaním si pripravíme : 

- vhodné podnože

- vrúbľovací nôž (žiletka, skalpel alebo ten odlamovací nôž)

-dezinfekcia (peroxid vodíka alebo lieh)

- menovky

- akvárium alebo uzatváracia plastová nádoba/miska

 

    Keď máme všetko potrebné pripravené pristúpime k samotnému vrúbľovanie. Nôž si po každom reze vydezinfikujeme. Podnože režeme podľa veľkosti semenáčov ale zväčša tesne pod vrcholom. Čím nižšie, tým bude cievny zväzok širší. Následne sa zreže aj semenáčik. Buď vodorovne alebo zvisle. No na začiatok je lepšie rezať vodorovne. Takto pripravený semenáč priložíme na zrezanú podnož a mierne vycentrujeme. Ideálne je keby mali cievne zväzky rovnakú veľkosť a teda sa úplne prekrývali. Miernym tlakom na semenáč pritlačíme a tým napomôžeme zrastu. Fixácia takto malých vrúbľovancov zvyčajne nie je nutná a zväčša ani možná pre ich krehkosť.

    Keď máme navrúbľované označíme si čo je kde :) Takto pripravené umiestnime do akvária alebo plastovej nádoby a zakryjeme pre udržanie vyššej vzdušnej vlhkosti a teda aj lepšieho zrastu. Po týźdni odkryjeme a zistíme ktoré rastliny boli úspešne navrúbľované a ktoré nie. Tie neúspešné sa môžeme pokúsiť navrúbľovať znovu.